Osazujeme bylinkovou zahrádku
Zůstaneme teď u bylin, které si s klidem můžeme pěstovat na našich zahradách. Nabídka je pestrá, bylinky můžeme vypěstovat ze semínek, nebo si koupit už vypěstované a jen osadit.
Bylinky, které užijete v kuchyni
Máty je mnoho druhů, nádherně se rozrůstá a je nenáročná na pěstování. Petržel je klasikou zahrádek, ale není od věci připomenout, že si můžeme vybrat klasickou kudrnatou verzi nebo hladkolistou. Pažitka je rovněž klasikou, které se na zahradách dobře daří, má ráda spíše sucho, je to trvalka a po zimě na zahradě opět vyrůstá. Rozmarýn je rovněž odolná trvalá bylinka, hodí se na sušší stanoviště. Květy levandule ovoní cukr, levandule má navíc uklidňující účinky.
Bylinky, které užijete, když vám není dobře
Měsíček miluje slunné stanoviště, užijete ho při bolesti v krku i křečových žílách. Meduňku zase při nespavosti a oparech. Řebříček znáte především z luk, je to krásná statná bylinka se sněhově bílými nebo jemně narůžovělými květy. Jitrocel není klasickou bylinkou pěstovanou na zahrádce, ovšem jeho květ působí celkem netradičně. Jitrocel se hodí při kašli a chrapotu.
Jak bylinky pěstovat?
Většina bylin miluje slunné stanoviště a sami sobě nekonkurují. Výjimkou jsou však bylinky, které se snadno rozrůstají, mezi které patří například máta a meduňka. Tyto dvě rostliny bychom tedy neměli umísťovat blízko sebe, ale dopřát jim dostatek prostoru. Bylinky nejsou náročné na pěstování a nevyžadují proto speciální přístup. Čas od času však je dobré je zastřihnout, už jen z toho důvodu, aby zkošatěly. Pokud neznáme jména bylin nazpaměť a pletou se nám názvy, pak není od věci umístit si do zahrady cedulky s popiskem co kde máme. Když bylinky napadnou škůdci, například mšice, není radno je používat, ať už pro vaření nebo léčení. Pokud máme pejska musíme také myslet na to, abychom si bylinky neumístily blízko místečka, které si rád značkuje náš čtyřnohý kamarád.